Tilbake i Israel

Publisert: 26. september 2025 kl. 15:15

Sist endret: 26. september 2025 kl. 15:16

Fra høsten 2025 er Janne Coward (39), fra Kristiansand, vår nye utsending til Israel. Hun har tidligere bodd i Haifa, hvor hun ledet bibelskolekurset First:Israel, men måtte tilbake til Norge en periode på grunn av krigen høsten 2023. Nå er hun tilbake – klar for en ny fase av tjenesten.

Janne har flyttet inn i menighetshuset i Tel Aviv, der også våre utsendinger Siv Anita og Eyvind Volle bor. Hun skal arbeide som koordinator for Caspari Center i Jerusalem. First:Israel er nå blitt en del av Casparis virksomhet. På grunn av situasjonen i landet kan man foreløpig ikke sende ungdommer ned på bibelskolekurset, og arbeidet har derfor en pause – men vi håper å komme i gang igjen så snart det lar seg gjøre.

Hun har utdannelse i teologi og ledelse fra NLA Staffeldtsgate, og erfaring fra både Filadelfia Bibelskole i Oslo og Helgeland Folkehøyskole.

Hun sier selv:

«Siden jeg var liten har jeg hatt et hjerte for misjon. Jeg brenner for disippelgjøring og ønsker å utruste mennesker til å finne sin identitet i Jesus og se sitt kall. Bare 0,5 % av jøder i Israel tror på Jesus, så oppdraget er aktuelt og viktig.»

I Tel Aviv ser Janne frem til å bygge relasjoner – både i Immanuelkirken og i byen ellers:

«Tel Aviv er en by jeg har vært mye i, et fint sted med mange muligheter til å få fellesskap med folk, både troende og ikke-troende. Jeg ønsker å skape relasjoner og være ute blant menneskene. Byen er også et godt knutepunkt, ikke langt fra Jerusalem og Haifa – som selvsagt ligger hjertet mitt nært.»

Hun gleder seg også til å komme ordentlig i gang med arbeidet på Caspari, der hun allerede har møtt flere samarbeidspartnere. Blant annet skal hun være med i Bnot Yeshua, et samarbeidsprosjekt med krisesenteret Machase – en samtale- og støttegruppe for messiansk-jødiske og arabisk-kristne kvinner. Her arrangeres også «Walk and talk», hvor kvinnene går tur sammen og samtidig får gode samtaler.

Vær gjerne med i bønn for Janne og den tjenesten hun står i!

 

Eyvind og Siv Anita Volle er også utsendinger for Israelsmisjonen i Tel Aviv. Eyvind er teamleder og pastor i Immanuelkirken.

 

Menighetshuset i Tel Aviv, der Janne, Siv Anita og Eyvind bor. Det er også andre som bor her.

 

Flere artikler